Sverige

Björn Bergfeldt om AI, innovation och vardagen som konsult

När Björn började på Sopra Steria i september blev det full fart direkt. Med fokus på AI, agenter och Power Platform arbetar han idag med att hjälpa kunder effektivisera verksamheter och skapa smarta lösningar i komplexa miljöer. Samtidigt delar han gärna med sig av sina erfarenheter genom föreläsningar och event – något som snabbt blivit en naturlig del av vardagen.

Hej Björn, du började hos oss i september, hur har din första tid varit?

Det blev precis den rivstart jag hoppades på. Jag fick hoppa direkt in i de områden jag tycker är mest spännande just nu, framför allt AI och agenter, och har redan hunnit med flera intressanta projekt. Något som gjort början extra rolig är förtroendet att få gå ut och föreläsa på olika event. Att få dela med mig av det jag lär mig till både kollegor och andra i branschen är något jag verkligen uppskattar.

Vad var dina första intryck av Sopra Steria innan du började?

Jag såg ett stabilt men ambitiöst bolag. Just kombinationen av att vara en stark Microsoft-partner och samtidigt ligga långt fram inom data och AI var det som lockade hit mig. Jag förväntade mig en kultur där man hjälps åt men blev överraskad av hur mycket det faktiskt märks i vardagen. Det finns en genuin vilja att dela kunskap och se till att alla lyckas, vilket gör det väldigt tacksamt att vara ny.

Vad är din roll och vilka typer av problem hjälper du kunder att lösa?

Som Power Platform AI Solution Specialist löser jag komplexa utmaningar med hjälp av den senaste tekniken. Ofta handlar det om att göra verksamheter effektivare genom att automatisera processer som tidigare tagit orimligt mycket tid. Idag blir det mycket fokus på AI-agenter, men det handlar alltid om att välja rätt verktyg för uppgiften. Ibland är en vanlig app eller en enkel automation fortfarande den bästa vägen framåt.

Just nu jobbar jag i ett uppdrag inom banksektorn, vilket är väldigt intressant. Där får jag kombinera innovation med extremt höga krav på säkerhet och struktur. Det är en spännande utmaning att bygga smarta lösningar som samtidigt fungerar inom ramen för alla strikta regelverk.

Hur ser en typisk arbetsdag ut för dig?

Det bästa med min roll är nog att den saknar fasta ramar. Jag rör mig ständigt mellan teknik och verksamhetsnytta. Ena dagen kan jag sitta djupt fokuserad med kod för att klura på en arkitektur, medan jag nästa dag leder en workshop eller föreläser inom något ämne. Den blandningen gör att det aldrig blir enformigt och jag får lära mig nya saker i princip varje dag.

Vad ser du fram emot under 2026?

Att fortsätta driva på AI-utvecklingen med fokus på att skapa nytta som känns på riktigt. Just nu är jag bland annat involverad i ett initiativ där vi tillsammans med Microsoft bygger en agent för offentlig sektor. Det är ett projekt med enorm potential att spara både tid och pengar, vilket känns väldigt meningsfullt. Utöver det ser jag fram emot att föreläsa ännu mer, gå på fler event och konferenser och ha riktigt kul med alla grymma kollegor på vägen.