Sverige

Sopra Steria växlar upp i Göteborg - tre topprekryteringar ansluter

IT- och managementbolaget Sopra Steria har sedan flera år ett etablerat kontor i Göteborg med närmre 80 anställda, men med start från 2025 växlar man upp satsningen för att stärka sin position ytterligare på marknaden. För att lyckas har man gjort en topprekrytering med tre seniora medarbetare; Fredrik Abrahamsson, tidigare VD på Qestit, som får i uppdrag att leda och utveckla den regionala satsningen, Lena Råberg-Wigermo som senast kommer från CGI inom management och Jon Vyborn med lång erfarenhet inom sälj.

Med inledande start på året växlar Sopra Steria upp ordentligt på den regionala satsningen i Göteborg med tre seniora rekryteringar. Först ut är Fredrik Abrahamsson, han har en gedigen bakgrund inom konsultbranschen där han gjort hela karriärresan från konsult till VD på flertalet bolag. Under sina 30 år i branschen har Fredrik bland annat varit VD för Knowit Göteborg och kommer senast från konsultbolaget Qestit där han varit Göteborgschef, regionchef och senast VD för bolaget. På Sopra Steria kommer Fredrik driva utvecklingen av den regionala satsningen i Göteborg och ska med sin kunskap och kännedom om den lokala marknaden driva affärsutvecklingen och det lokala perspektivet i affärsplaneringen. Fokus kommer bland annat ligga på tillväxt, både sett till rekryteringar och kunder.

– Jag är väldigt imponerad över Sopra Sterias engagemang i medarbetarfrågor och hur företaget konsekvent sätter sina anställda i fokus. Det är något jag verkligen vill bygga vidare på. Jag är övertygad om att genom att skapa de bästa förutsättningarna för trivsel och utveckling bland medarbetarna, samtidigt som vi bygger vidare på Sopra Sterias redan starka grund, kommer vi närmre våra gemensamma mål. Jag ser verkligen fram emot att leda Göteborgskontoret framåt och stärka vår position på den lokala marknaden, säger Fredrik Abrahamsson.

Den andra rekryteringen är Lena Råberg-WIgermo, hon har arbetat inom näringslivet i Göteborg i flera år i olika chefsbefattningar som CFO och Operativ Chef. Senast kommer hon från konsultbolaget CGI som Managementkonsult och teamchef där hon arbetade inom affärsområdet Government and Health. På Sopra Steria kommer Lena vara med och utveckla managementerbjudandet samt bidra med sin expertis inom offentliga sektor.

–  Mitt intryck av Sopra Steria är att det är ett kvalitetslevererande bolag och det var det som lockade mig att börja här. Det ska bli spännande att ta mig an nya utmaningar och stärka Sopra Sterias namn i Göteborgstrakterna, säger Lena Råberg-Wigermo.

Sist ut är Jon Vyborn som blir ny Sales Manager i Göteborg. Jon har arbetat med försäljning i över 17 år och kommer senast från ekonomikonsultbranschen där han bland annat arbetat på Aspia som är Sveriges största ekonomikonsultbolag. På Sopra Steria kommer Jon framför allt arbeta mot bolagets stora kunder i Göteborg och säkra flera intressanta projekt inom samhällsviktiga branscher.

– Jag har följt Sopra Steria sedan tidigare och ser fram emot att utöva mina kunskaper inom IT-konsultbranschen med hjälp av vårt breda tjänsteutbud. Det är också inspirerande att vara i ett företag med starkt arbete inom employer branding och fina placeringar på Great Place To Works lista över bästa arbetsplatser. Rollen som Sales Manager känns som en spännande utmaning, och jag ser verkligen fram emot att bidra till företagets resa mot att bli en marknadsledande samhällsbyggare i Göteborg inom digital transformation, säger Jon Vyborn.



Undrar du något? Hör gärna av dig!

Felicia Ljungvall

PR Manager

felicia.ljungvall